Výhodnosť hypoték v súčasnej dobe

Najnižšie úroky Európskej centrálnej banky v histórií sú v súčasnosti obrovským lákadlom pre ľudí, ktorí túžia po vlastnom bývaní. Tí však v súčasnosti riešia dilemu, či je práve súčasná doba ideálna na bratie úveru z niektorej banky.

Od čoho závisí výška úroku hypotéky?

Úroková sadzba hypotéky zaujíma každého kto sa chystá kúpiť si novú nehnuteľnosť. Okrem výšky poistenia určuje práve výška úrokov koľko reálne preplatíte naviac oproti sume, ktorá je nutná ku kúpe nehnuteľnosti. Samotnú výšky úroku hypotéky však ovplyvňuje niekoľko faktorov. Ten najpodstatnejší je výška kľúčovej úrokovej sadzby ECB, ktorá je v súčasnosti na úrovni 0,05 %, čo je mimochodom historické minimum. V závislosti od výšky tejto úrokovej sadzby následne banky trhovo určujú minimálne úrokové sadzby svojich hypoték, ktoré sa však napriek tomu môžu podstatne líšiť. Je to z toho dôvodu, že v každej jednej banke môžete získať hypotéku s inou fixáciou, ktorá taktiež podstatne určuje výšku úroku. Výška úroku bude preto iná i trojročnej fixácií a iná u päťročnej alebo desaťročnej fixácií.

Od čoho závisí však samotná výhodnosť hypoték?

Okrem úroku, ktorý väčšina klientov môže považovať za najviac smerodajný, určuje sumu, ktorú reálne preplatíte nad poskytnutú sumy od banky aj výška povinného poistenia alebo napríklad poplatok za poskytnutie hypotéky. Výška poistenia je u každej babky iná a keďže tvorí nemalú časť celkovej mesačnej splátky, tak jej výška môže veľmi negatívne ovplyvniť výšku preplatenia hypotéky. Takisto výška poplatku za poskytnutie hypotéku ovplyvňuje výhodnosť hypoték v súčasnej dobe, keďže nie každá banka poskytuje hypotéku za tento poplatok. Väčšinou však ide o poplatok do výšky maximálne 500 eur, čo pri hypotéke poskytnutej vo výške 100 000 EUR predstavuje len 0,5% z celkovej sumy.

Je súčasná výhodnosť hypoték v súčasnej dobe dostatočným dôvodom na to, aby ste si zobrali hypotéku?

Historicky najnižšie úroky ECB dozaista naznačujú, že súčasná doba je asi tou najvhodnejšou pre bratie hypotekárnych úverov z bánk. Úroky už od 1,5% ročne, pri hypotékach pri mladých dokonca už od 0,01% ročne jasne naznačujú, že v porovnaní s minulými rokmi reálne môžete ušetriť až niekoľko tisíc, či desiatok tisíc eur, ktoré by inak skončili na účte banky.

To, či sa v najbližšej dobe bude zvyšovať základná úroková sadzba je nateraz otázne, keďže ekonomiku Európy môže v budúcnosti negatívne ovplyvniť ešte niekoľko faktorov. Napriek tomu sa však dá všeobecne povedať, že výhodnosť hypoték v súčasnej dobe je na historickom maxime, čo je dozaista veľkým lákadlom aj pre ľudí, ktorí váhajú, či je v súčasnosti vhodné refinancovať hypotéku, ktorú si brali pred pár rokmi. Tí tak môžu ušetriť za istých podmienok i niekoľko tisíc eur.

 
You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíš svoj komentár

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress
TOPlist