Porovnanie bankových a nebankových pôžičiek

 

Na slovenskom trhu v súčasnosti pôsobí niekoľko spoločností, ktoré poskytujú svojím klientom úvery až do niekoľko desiatok tisíc eur. Všeobecne ich delíme na bankové a nebankové subjekty, podľa čoho sa odvíja i úroková sadzba samotných pôžičiek. Aké sú okrem samotných úrokov najväčšie rozdiely medzi bankovými a nebankovými pôžičkami?

Bankové pôžičky nie sú dostupné pre všetkých klientov

Získať bankovú pôžičku je všeobecne podstatne zložitejšie ako tie nebankové. Bankové subjekty totiž na rozdiel od tých nebankových poskytujú pôžičky len klientom, ktorí napríklad nemajú zápis v registri dlžníkov, ďalej je častokrát veľkým problémom aj samotná výška príjmu, či vek žiadateľa. Problém môže nastať aj v prípade, ak nemáte dohodu o pracovnom pomere na TPP alebo v prípade, že máte pracovnú zmluvu len na určitú dobu.

Na druhej strane sú bankové pôžičky podstatne výhodnejšie ako tie z nebankových subjektov. Predovšetkým ide o nižšiu úrokovú sadzbu, ktorá v konečnom dôsledku môže znamenať, že na úrokoch ušetríte nemalú sumu v rádoch tisícoch eur. Okrem toho sú bankové subjekty v očiach verejnosti vnímané podstatne pozitívnejšie ako ich nebankové náprotivky.

Výhody bankovej pôžičky:

 • Nižšie úroky v porovnaní s tými nebankovými
 • Nižšie poplatky za omeškanie splátky
 • S možnosťou splácania až niekoľko rokov

Nevýhody bankovej pôžičky:

 • Nie je určená pre ľudí so zápisom v registri dlžníkov
 • Vyššia miera byrokracie
 • Nutnosť mať založený účet v niektorej z bánk, vo väčšine prípadov dokonca v danej banke, kde žiadate o pôžičku

Nebankové pôžičky sú dostupnejšie, no nevýhodnejšie

Väčšina ľudí, ktorí potrebujú pôžičku dávajú prednosť bankám pred nebankovými spoločnosťami, aj keď nájde sa aj množstvo ľudí, ktorým služby nebankových spoločností vyhovujú viac. Častá je aj situácia, keď sú klienti bánk jednoducho odmietnutí a z toho dôvodu im neostáva nič iné ako požiadať o pôžičku v nebankovej spoločnosti. Takýto klienti nespĺňajú bankové podmienky pre udelenie pôžičky a to buď z dôvodu nízkeho príjmu, zápisu v registri dlžníkov, či napríklad vyššieho veku. Vo väčšine nebankových subjektov sú podmienky pre poskytnutie pôžičky o čosi benevolentnejšie ako u bánk a preto neraz získa pôžičku z nebankovky aj klient, ktorý napríklad nemá prácu na TPP alebo klient, ktorý je v pokročilejšom dôchodcovskom veku.

Nespornou výhodou nebankových pôžičiek je aj nižšia miera byrokracie, vďaka čomu môžete v praxi získať pôžičku podstatne jednoduchšie ako v banke. Neraz k získaniu nebankovej pôžičky postačuje len OP, výpis z účtu (prípadne potvrdenie o príjme) a doklad o trvalej adrese. Takto rýchlo môžete  získať napríklad online nebankovú pôžičku z pohodlia domova.

Výhody nebankovej pôžičky:

 • Dobrá dostupnosť
 • Nižšia miera byrokracie
 • Dostupné aj bez nutnosti vlastniť bankový účet
 • Poskytované aj klientom, ktorých z rôznych dôvodov odmietne akákoľvek banka

Nevýhody nebankovej pôžičky:

 • Vyššie úroky
 • Vyššie penále za omeškanie splátok

 

 
You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíš svoj komentár

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress
TOPlist